Telefon
WhatsApp
İnstagram

PELVİK KONJESYON SENDROMU (RAHİM YUMURTALIK VARİSLERİ)

PELVİK KONJESYON SENDROMU (RAHİM YUMURTALIK VARİSLERİ)

Pelvik Konjesyon Sendromu kadınların yaklaşık %10’unda görülen, 6 aydan uzun süren, günün geç saatleri veya gece artış gösteren, alt karın/kasık bölgesinde ağrı, şişkinlik hissi, sık idrara çıkma, ağrılı cinsel ilişki gibi şikayetlerle karakterize bir iç varis hastalığıdır.

Pelvik konjesyon sendromunun temel şikayetleri kasıklarda ağrı ve şişkinliktir. Hastaların önemli bir kısmında adet dönemi dışında karın alt kısımlarda sanki adet olacakmış gibi bir huzursuzluk hissinden bahseder. Kasıklarda uzun süredir ağrı şikâyeti ile hastaneye başvuran kadınların %30’unda pelvik konjesyon sendromu vardır. Uzun süre devam eden karın alt kesimi ağrılarına kronik pelvik ağrı denmektedir. Pelvik Konjesyon Sendromu bu ağrıların en sık nedenidir. Genellikle bir veya daha fazla doğum yapmış kadınlarda görülür. Bu hastalar sabahları daha sorunsuz olmakla birlikte günün geç saatlerinde şikayetlerindeki artıştan yakınırlar.

Pelvik Konjesyon Sendromunu; Over (yumurtalık) ve uterus (rahim) toplardamarlarının genişleyip karın içi varis oluşturmasına bağlı olarak meydana gelir. Varis toplardamarın genişleyip kıvrımlı hal alması ve görevini yapamaması demektir. Vücudumuzdaki toplardamarların görevi kanı organlardan alarak kalbe götürmektir. Toplardamar görevini yapamadığında kan kalbe gideceğine damar içinde kalır ve damarda basınç artışı olur. Basınç artışı nedeniyle toplardamardaki sıvı çevre dokulara sızarak ödem oluşur. Rahim ve yumurtalık çevresinde bu ödem ağrı, dolgunluk hissi ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olur.

pelvik

Kimlerde görülür?

Pelvik konjesyon sendromu sık yapmış kadınlarda görülür. Ancak nadiren doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir.

 

Pelvik Konjesyon Sendromunda Tanı  Tanı hastanın şikayetleri dinlendikten sonra Ultrasonografi, Tomografi veya mantetik rezonansla konur. Hastalar sıklıkla Kadın Doğum Polikliniklerine başvurur ama genelde tanı konulamadığından tedavi alamamış olurlar.  Tanı tecrübeli hekimlerin hastalıktan şüphelenerek hastayı radyoloji kliniğine yönlendirmesi ile başlar. Tanıda önemli olan hastanın şikayetlerini iyi sorgulamak ve uygun radyolojik görüntüleme yapmaktır. Tanıyı koyacak radyoloji uzmanı Pelvik Konjesyon Sendromu konusunda deneyimli olmalıdır. Tanı genişlemiş overyan venle bağlı, over ve rahim çevresi varislerin görülmesiyle konur.

 

Tedavi  Pelvik konjesyon tedavisinde ağrı kesiciler etkisizdir. Ağrı kesiciler geçici olarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilir ancak cinsel ilişki sırasındaki ağrı ve şişkinlik şikayetlerinde etkisizdir. Bazen enfeksiyon var zannedilerek hastalara antibiyotik verilebiliyor. Bazı hastalarda tanı konulamadığı için hastalar psikiyatriye yönlendirilir ve antidepresan verilir. Oysaki tedavi ağrı kesici, antinbiyotik ya da antidepresan değildir. Tek etkili tedavi yöntemi koil embolizasyonudur.

 

Koil Embolizasyon Yöntemi  Kasık bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra kasık toplardamarına kateter (bu iş için üretilmiş milimetrelik boyutlu içi boş tüpçük) yerleştirilir. Kateter yumurtalık toplardamarlarına ilerletilip özel tıkayıcı maddelerle problemli damar tıkanarak tedavi edilir. İşlem ağrısız olup ortalama 30 dakika sürer. Hasta işlem boyunca uyanıktır. Tedavi sonrası kesi olmadığından herhangi bir yara izi kalmaz. Hastanede yatış gerektirmez işlem bitince sadece 2 saatlik bir gözlemden sonra hasta taburcu edilir. Birkaç gün içinde şikayetler düzelmeye başlar.